Odsek za istraživanja sprovodi naučno-istraživačke projekte kroz opsežne analize podataka sakupljenih u dnevnom radu sa traumatizovanim klijentima i kroz inter-disciplinarne studije koje se izvode u konzorcijumima sa uglednim istraživačkim institucijama u Srbiji i inostranstvu.
Od samog osnivanja IAN-a, svi projekti direktne pomoći korisnicima bili su praćeni prikupljanjem podataka i visoko standardizovanim istraživanjima. Prikupljeni su opsežni podaci o ratnoj traumatizaciji i njenim efektima na mentalno zdravlje ljudi. Baze podataka sadrže vredne informacije za više od 11000 ratom ugroženih lica.
Od 2002. godine IAN se angažuje i u interdisciplinarnim istraživanjima u okviru međunarodnih istraživačkih projekata podržanih od strane Evropske Komisije kroz programe FP5 i FP6.
Aktivni istraživački projekti:
Kroz Odsek za istraživanja IAN će nastaviti da se zalaže za uspostavljanje i promociju dobre prakse u psihološkoj dijagnostici i merenju (uključujući evaluaciju raznih psiho-socijalnih intervencija i programa), u skladu sa najvišim metodološkim i etičkim standardima, sa ciljem dolaženja do saznanja koje će imati uticaja na unapređenje mentalnog zdravlja, kvaliteta života i psihološkog rasta, kao i jačanje kapaciteta za prilagođavanje brzim promenama u društvu naročito vulnerabilnih grupa kao što su žrtve ratne traume ili torture.