KONFERENCIJA NEVLADINIH ORGANIZACIJA
Nemogucnost pristupa dokumentaciji
-
Odbijanje institucija na Kosovu da izdaju dokumente - raseljena lica cesto trebaju dokumenta u vezi sa zaposlenjem, obrazovanjem itd. od institucija na Kosovu, koje im to odbijaju sa obrazlozenjem da proces treba da bude obostran.
-
Problemi sa dokumentacijom u Srbiji: maticne i katastarske knjige, kao i sudsku arhivu sa Kosova se sada nalazi na vise mesta u centralnoj i juznoj Srbiji gde su smestene kosovske opstine "u egzilu". Raseljenim lica koja se nalaze u raznim delovima Srbije potrebna je ova dokumentacija a njih mogu izdati samo navedene kancelarije. Posebno se mnogi Romi suocavaju sa problemom sto nikada nisu bili registrovani u ovim knjigama i sada je potrebno da se naknadno registruju, po prvi put.
-
Raseljena lica u Srbiji nisu podobna za dobivanje UNMIK-ovih identifikacionih dokumenata. UNMIK-ovi propisi kojima je regulisan popis gradjana i omoguceno izdavanje licnih dokumenata, ograniceni su na lica fizicki prisutna na Kosovu.
-
Nepriznavanje UNMIK dokumenata i overa od strane jugoslovenskih vlasti. Ovo predstavlja prepreku za stanovnike Kosova u pribavljanju dokumenata ili vodjenju poslova u Srbiji. Ni Hrvatska ne priznaje UNMIK dokumente, a ne postoji ni dogovor izmedju Jugoslavije i BiH o zajednickom priznavanju zvanicnih dokumenata i overa.