Jezik

 

Najnovije vesti:
Pogledaj Arhivu

Odjeci martovskih dogadaja na Kosovu

SAOPSTENJE

Kao organizacija i grupa mladih ljudi koja je znacajan deo svog radnog i životnog perioda provela sanjajuci, verujuci i radeci na drugacijoj dominantnoj realnosti kako na Kosovu, Srbiji tako i sire u citavom ratom ostecenom regionu, želimo da izrazimo duboku tugu i ogorcenost kako konkretnim cinovima nasilja na Kosovu tako i svemu onome sto je tom nasilju prethodilo, pratilo ga i usledilo.

Dva clana Fraktala Aleksandar Milentijevic iz Pristine i Filip Pavlovic iz Beograda su imali tužnu priliku da izbliza posmatraju raspad jednog, doduse krhkog, nagovestaja moguceg pravca kojim je Kosovo, cini se, krenulo. Pravca uspostavljanja stidljivog i sporog ali vidljivog dijaloga izmedu razlicitih etnickih zajednica (na prvom mestu albanske i srpske), pravca izgradnje poverenja u novostvorene institucije koje bi zastupale interese i potrebe svih žitelja Kosova, pravca približavanja Kosova evropskim kulturnim i demokratskim obrascima.

Fraktal je svojim skromnim resursima i kapacitetima želeo da da svoj doprinos, znajuci i verujuci da postoji zajednicki interes i Kosova, i Srbije, i Albanaca, i Srba, i drugih zajednica, kao i sireg regiona u jacanju ovog sustinskog procesa.

U svom radu suocavali smo se sa razlicitim izrecenim sumnjama, skepsama i nepoverenjem da li je zajednicki interes realan, opipljiv i iznad svega dostižan. Sumnjama na koje nismo uvek imali opipljiv i konkretan odgovor vec iskreno i cvrsto uverenje koje smo pokusavali da prosirimo i popularizujemo, kako recima tako i konkretnim delima.

Cini se da smo na Balkanu proces ucenja ogranicili na ekskluzivna iskustva i lekcije sopstvene zajednice, bez volje i spremnosti da ucimo na greskama i grehovima onih "drugih".

Neshvatljivo je, i pored ovog utiska, da Kosovo sa svojom, jos uvek, svežom istorijom i pamcenjem etnickog ciscenja, organizovanog nasilja i masovnog progona, opet otvara novu etapu terora sa, ovaj put, izmestenim ulogama.

Etnicko ciscenje je realnost Kosova 2004. godine

Svesni smo da ima puno slucajnih i namernih razlika u vidjenju i interpretaciji nasilja na Kosovu 2004. godine, kako uzroka, toka, razloga tako cak i konkretnih dogadaja, ali ipak nekoliko stvari iz licnog iskustva sa terena smatramo evidentnim:

- Etnicki inspirisano nasilje na Kosovu nije nov fenomen i jasno je vidljiv i dokumentovan citav niz pojedinacnih i grupnih incidenata (ubistava, otmice, sprecavanje povratka raseljenih lica, itd) za mandata KFOR-a i UNMIK-a. Ovi zlocini nisu adekvatno i vokalno osudeni od kosovske javnosti niti procesuirani od domaceg i medunarodnog pravosuda.

- Etnicko ciscenje je izvedeno sa jasnim i primarnim ciljem da se promeni i onako fragilna i od 1999. godine poremecena etnicka slika Kosova, kao i da se zaplase i sprece raseljena lica u eventualnom povratku.

- I pored utiska da se vecina ucesnika nereda spontano prikljucila talasu nasilja i destrukcije postoji matrica i koordinisanost etnickog ciscenja. Etnicko ciscenje je dokazivo bas iz proste cinjenice da se tragovi i model koji ostaju iza mogu pratiti i evidentirati. Samim tim i vode, organizatore i pocinitelje ovih zlocina treba institucionalno goniti i procesirati kako pred kosovskim tako i pred medunarodnim sudovima.

- Politicki vrh Kosova je svojim delovanjem i/ili nedelovanjem dao politicku kicmu nasilju i zbog toga snosi politicku, a postoje indicije da u pojedinacnim slucajevima i krivicnu, odgovornost.

- Medunarodna zajednica na celu sa UNMIK-om i KFOR-om je svojim arogantnim stavom na vrlo jasne zahteve i zabrinutost srpske zajednice u vezi bezbednosti, slobode kretanja i institucionalne zapostavljenosti izneverila poverni mandat i poverenje etnickih manjina Kosova.

- Srpska zajednica na Kosovu je na ranjavanje iz vatrenog oružja srednjoskolca u Caglavici 16.03.2004. odgovorila nasiljem i destrukcijom nad nedužnim prolaznicima magistralnog puta Pristina -Skoplje, sto je dalo kontekst pokretanja talasa nasilja i etnickog ciscenja. Posto smo neposredno pre kao i u toku talasa nasilja obisli vise lokacija naseljenih pretežno srpskom populacijom (Goraždevac, Gracanica, Mitrovica, Laplje Selo, Babin Most, Caglavica.) odgovorno stojimo na stanovistu da nismo primetili nikakve indicije u pravcu priprema srpske zajednice za eventualno izazivanje sukoba.

- Kosovski mediji na albanskom jeziku su neodgovornim i neproverenim izvestavanjem i spekulisanjem u vezi davljanja dvoje dece iz sela Caber u reci Ibar inspirisale gradane na atmosferu linca i fizickog uterivanja pravde, umesto da se policijskom istragom i kroz institucije sistema provere inicijalni navodi i optužbe.

- Iz Beograda su se mogle cuti neodgovorne izjave vezane za hitnu vojnu intervenciju (sa ili bez saglasnosti i koordinacije NATO-a, zavisno od izvora) sto je samo doprinelo jacanju talasa nasilja na Kosovu. Nedopustivom popustljivoscu, u ovoj vestini iskaljenih i iskusnih, pripadnika MUPa Srbije pri sprecavanju nasilnickih i rusilackih skupova kod Bajrakli-džamije u Beogradu i Nisu iskazana je fakticka podrska konceptu verski i etnicki inspirisane mržnje i nasilja.

- Globalni mediji, koji su Kosovo odavno skinuli sa svojih programa, su reagovali tromo, inertno i pod obrascima koji su zaostali od rata i etnickog ciscenja iz 1999.godine.

- I pored cinjenice da pitanje finalne forme statusa Kosova jeste nesumnjivo bitno, smatramo da medunarodna nezavisnost Kosova nije nikakav dovoljan garant bezbednosti manjina, pogotovu srpske zajednice. Cak naprotiv.

- Želimo da napomenemo da je nas prijatelj i humanista, aktivista Danish Refugee Council-a u Pristini Dragan Smiljanic pretucen je u svom stanu u tzv. "YU program" zgradama u Pristini, koje su uglavnom bile nastanjene Srbima. Nadamo se brzom oporavku.

Želimo, ovim putem, da izrazimo i pored poljuljane vere u mogucnost skorog uspostavljanja inkluzivnog, otvorenog i institucionalno uredenog Kosova da želimo i hocemo da nastavimo sa naporima usmerenim ka uspostavljanju poverenja, komunikacije i saradnje.

Svesni smo da je izgradnja i promena drusva dugotrajan i bolan proces u kome se mora imati snažna volja, istrajnost, iskrenost, nepomucena svest, a ponekad i vrlo jak stomak.

Zbog svega ovoga, i pored nesumljivog i neotudivog prava na licni stav svakog od nas pojedinacno, kao organizacija smatramo da nemamo pravo na povlacenje iz ovog procesa i ustupanje "prostora" za oblikovanje bolje buducnosti pred onima koji svoju viziju zasnivaju na nasilju, mržnji i neiskrenim demokratskim procesima i dijalogu. Ovo važi kako za domace i strane aktere na Kosovu, Srbiji tako i sire u celom regionu. Hrabri nas spoznaja da u ovom opredeljenju nismo usamljeni.

Non pasa!

Gracanica 20.03.2004

Filip Pavlovic
Aleksandar Milentijevic
Lara Petricevic
Jelena Lukic
Marija Stanojevic

FRACTAL
Pavla Papa 4/14, 11000 Beograd ;
Serbia and Montenegro
Tel/Fax: + 381 11 3225 330
e-mail: fractal@yubc.net

nazad

O nama | Realizacija | Kontakt | © 2004 Međunarodna mreža pomoći (IAN)