Centar za rehabilitaciju žrtava torture IAN-a je ove godine povodom 26. juna, UN Međunarodnog dana podrške žrtvama torture, organizovao konferenciju za novinare kao i performans u Knez Mihajlovoj ulici u Beogradu.
Direktor Centra, Branko Vujadinović, istakao je na konferenciji da je od 2000. godine više od 7.500 žrtava rata ili osoba pogođenih ratom prošlo kroz Centar za rehabilitaciju žrtava torture IAN-a. Od tog broja, 2.500 osoba iskusilo je torturu tokom rata. Tokom 2007. godine 675 osoba dobilo je psihološku i medicinsku pomoć u Centru. "Žrtve torture su ekstremno osetljive na različite psihološke probleme i kod njih se brzo razvijaju različiti psihološki poremećaji od kojih je najzastupljeniji posttraumatski stresni sindrom", rekao je Vujadinović i dodao da žrtve rata često pate od anksioznih poremećaja, depresije, a sklone su i alkoholizmu i bolestima zavisnosti.
Na konferenciji je govorio i Šef Operacija I Delegacije Evropske komisije u Srbiji, Pjer Dibman, koji je rekao da se odnos prema torturi menja širom sveta zbog opasnosti od terorizma. Istraživanja javnog mnjenja pokazala su da su ljudi popustljiviji prema torturi, pa čak i da je u pojedinim slučajevima i opravdavaju.
Predstavnik Uprave za izvršenje zavodskih sankcija u Ministarstvu pravde Srbije, Damir Joka, rekao je na konferenciji da ima pritužbi osuđenika za prekomernu upotrebu sredstava prinude, zbog nepoštovanja kućnog reda ili pri razdvajanju zavađenih grupa, i da se one procesuiraju.
Joka je dodao da se klima u zatvorima u poslednjih četiri-pet godina menja, tako da je sve manje slučajeva čak i lakših oblika prinude.
Marijana Đorić, advokat u IAN-u upoznala je javnost sa najvažnijim dokumentima koji regulišu pitanje torture, naglašavajući posebno Opcioni protocol uz Konvenciju UN-a protiv torture kao instrument za prevenciju torture i drugih oblika nečovečnog ponašanja. Branko Vujadinović pozvao je Skupštinu Srbije da formira nezavisno telo za kontrolu stanja u zatvorima. On je rekao je da je to obaveza države jer je Srbija potpisala Konvenciju i ratifikovala Opcioni protokol .
U popodnevnim časovima aktivisti IAN-a izveli su performans u Knez Mihajlovoj ulici u toku kog je četvoro aktivista poreklom iz različitih zemalja sveta bilo zatvoreno u kavezu oko tridesetak minuta kako bi podsetili građane da tortura ne poznaje nacionalnost, da još uvek postoji u svetu i u našoj zemlji, kao i da se treba boriti protiv nje, a žrtvama pružiti neophodnu pomoć.